ישראל היפה

אלעד זוהר, מגיש וחזאי רשת ערוץ 13, עם המלצות שוות במיוחד לטיול בחורף

חולצה ומכנסי ג'ינס: דיזל

החורף היא העונה היפה והמרגשת ביותר בטבע הישראלי, לאחר הקיץ הדומם המטיל דממת מות על הצומח ועל מערכת המים הטבעית של ישראל.

היטיבה לנסח את המעבר בין הקיץ לעונת הגשם, נעמי שמר:
כמו חצב להתבצר
במעבה האדמה
ולחכות לסיומה
של העונה הכי חמה
ואחר כך להתמר
וכעמוד עשן לבן 
שמועה טובה להעביר
שהחגים כבר באוויר
(כמו חצב, נעמי שמר)

הנה כמה המלצות שלי, שיפגישו אתכם פנים אל פנים עם הטבע החורפי והגשום של ישראל – ארץ קטנה שיש בה הכל!

פריחת הכלניות
כלניות ניתן לראות במגוון אתרים בארץ החל מסוף ינואר. הידוע ביותר הוא אזור עוטף עזה עם יער שוֹקֶדָה וביתרונות רוחמה ובֵאֶרי, צומת סעד ועוד. אלו הן הכלניות האדומות, והן בגדר חובה לכל חובבת או חובב צילום וטבע. השנה, כך מספרים לי, תיתכן פריחה עצומה בגלל גל השריפות שדווקא מעשיר את הקרקע בחומר מזין ומפנה את השיחים מהתחרות על המים. עכשיו הכל תלוי בגשמים. פריחת כלניות מרגשת ואינטימית במיוחד תוכלו לפגוש דווקא בצפון במנחת מגידו. זה אתר של קק"ל והכניסה אליו חופשית, ואחרי סיבוב של 20 דקות בין כלניות צבעוניות, תצאו רגועים ומשובבי נפש! כדאי לקפוץ לתל מגידו הסמוך במידה ויהיה יום יפה.

מרבד כלניות ביער שוקדה

כלניות צבעוניות במנחת מגידו

כלניות ברוחמה

מפל סער
פנינה ציורית וגועשת בימים של גשם, הסמוכה מאוד לחרמון. פיתות דרוזיות, זיתים ותפוחים מהגולן ממתינים למטיילים הרבים שעוצרים בדרך להביט ארוכות במפל בעל 2 הקומות והבריכה הקסומה במרכזן. אם הגעתם וצפיתם במים צלולים, משמע הדבר שהגשמים כבר פסקו מזמן. אך אם המים חומים, אזי שמדובר בעיצומו של שיטפון הסמוך לגשמים, מה שמוסיף עוצמה לחוויה.

 

מפל סער // צילום: מיכאל שמידט

טוטאל לוק: H&M

מעלה נחל צין בעין עבדת
מפל עין עבדת המוכר גם כעין מעריף, הוא אתר צפייה מדהים ומסודר באירועי שיטפון מדברי. האתר פופולארי מאוד בקרב ציידי שיטפונות המגיעים להר הנגב. אך הקסם לא נגמר שם. ביום-יומיים שאחרי השיטפון, (חובה לוודא שהחניון פתוח ושאין שיטפונות נוספים) ערוצו של נחל צין במעלה המפל מתמלא בגבים קטנים, שלוליות ובריכות של מי גשם טריים. החוויה מדהימה במיוחד לילדים שמתפלשים במים הקרים בחום של תחילת האביב, ובחלוקי הנחל הזעירים שנשטפו בזרם. מתאים במיוחד לגשמים מאוחרים במרץ ואילך. אל תשכחו מגבות.

נחל צין

מעיינות קדם
דמיינו בורות בוץ עם מים רותחים כמו ג'קוזי, למרגלות מצוק קדם במדבר יהודה. שם אתם יכולים לעשות טבילה בתוך מי מרפא טבעיים לחלוטין. חובה להביא הרבה בקבוקי מי ברז על מנת לרחוץ את הגוף לאחר מכן, אחרת תריחו כמו סלט ביצים עם הרבה פלפל. שימו לב שהמקום אינו מוסדר וההליכה אליו מצריכה נעליים. ניתן לבקר של כל השנה אך בחורף מדובר בחוויה חלומית. כשתהיו שם תבינו עד כמה.

חולצה: דיזל // מכנסיים: H&M

חורשות השפלה – חורשים ושוהם
יער חורשים ויער שוהם הם אתרים מוסדרים וחינמיים שמתפארים בפריחה מדהימה ואווירת חורף חמימה וציורית. שני המקומות יחסית קרובים זה לזה ונמצאים על כביש 6. ביער חורשים תמצאו פריחת רקפות מפוארת מהגדולות בארץ, לצד נרקיסים בתחילת העונה ובשנים האחרונות גם כרכומים רבים. אם תגיעו יום לאחר סערת גשמים טובה, תזכו לראות את נחל קנה זורם מרגלות החורש מה שישדרג לכם את הטיול פי כמה! ביער שוהם לעומת זאת הייתי מציע להגיע בשלהי החורף, תחילת מרץ, ולהתהלך בין מרבדי הפרחים הצעירים שפותחים את האביב, לתפוס פינה בשבת שמשית של חורף (יהיה לכם חם) ולפרוס פיקניק עשיר ומפנק עם חברים. אחרי שתגיעו אתם תהפכו את המקום הזה למסורת, באחריות!

מרבדי רקפות ביער חורשים

גיל הקטן ליד הפריחה ביער שוהם

שלכם,
חורף בריא וחמים
אלעד זוהר