עכשיו או לעולם לא

מאת: שנטל פוקס

אמונה עצמית הינה מצרך נדיר בימינו, ההוכחה לכך היא שרובינו בדרך כלל מתפשרים, לא מרוויחים את המשכורת שאנחנו רוצים, לא עוסקים במה שמספק אותנו, מוצאים את עצמנו שומרים בבטן הרבה באסה שמתרחשת במהלך היום. אומרים כן כשבא לנו להגיד לא, אומרים לא כשכדאי שנצא מאזור הנוחות ונאמר כן. דוחקים בתוכנו תסכול וכאב, ונושמים אותו לתוכנו כשיום חדש מגיע.

אם אנחנו מוצאים את עצמנו מסתכלים יותר מידי על השעון במהלך היום ומחכים שהוא יסתיים, אם אנחנו מחכים לאקמולים קטנים שיפיגו את הכאב על ידי המסעדה עם החברים, הבר בערב, טיסה לחו"ל וסופי השבוע, לא נוכל להתעלם מזה שמשהו פה לא תקין. רוב המציאות שלנו מתרחשת מראשון עד חמישי ברוב שעות היום, אם זה בעבודה שלנו, בלימודים שלנו, במקומות בהם אנחנו משקיעים את מירב המשאבים היקרים שלנו: את היצירתיות שלנו, את החוכמה שלנו, את הנתינה שלנו, את הזמן והאנרגיה שלנו.

צילום: ורד פרקש

אם אנחנו מרגישים שאנחנו לא בנתיב הנכון, חשוב שנעצור שנייה ונתבונן סביב ונבין מה קורה במסע שלנו. לעתים יידרש מאתנו אומץ רב בכדי לקבל החלטה, לשנות מסלול, להעז לומר בקול רם "לא טוב לי ומשהו צריך להשתנות" ולא ממקום מתבכיין שאוהב להתמרמר אלא ממקום שבו משהו לא יושב לנו בפנים בצורה מדויקת, כשזה מרגיש כאילו דחפנו את החתיכה הלא נכונה של הפאזל חזק מידי אבל הוא חייב לצאת מהמקום כי הוא פשוט לא שייך.

מעניין באיזה עולם היינו חיים אם כולם היו אמיצים, כולם היו שמים פס על "מה יגידו", אם כולם היו מגשימים, אם לכולם הייתה תעוזה ואמונה עצמית. מעניין באיזה עולם היינו חיים אם כולם היו מקשיבים לאינטואיציה שלהם, אם היו נצמדים לאמת שלהם, אם היו אומרים את שעל ליבם. מעניין אילו דברים נפלאים היו נוצרים כאן אם כולם היו מוציאים את הכישרונות שלהם אל האור.

הייתי מאחלת לכולנו לפתח את הדמיון שלנו ולחשוב בגדול, להיות האדם שמצליח לגרום למטרות שלו להתממש, לשים את אומץ הלב בקדמת הבמה של חיינו. לאתר את כל בקשות הנפש ולאפשר לעצמנו ליצור את החיים שבאמת מגיעים לנו.

אנחנו רוצים להבין מה באמת מרתק אותנו בחיים ומה מונע מאתנו להשיג את זה. להבין מה נרוויח אם כן נלך אחרי החלום וכמה כאב יהיה לנו אם נישאר באותו המצב. אריסטו אמר כי "אנו הננו מעשינו החוזרים", כדאי שנסתכל ונראה איזה דפוסים חוזרים על עצמם הכי הרבה ומה בהם שווה שינוי.

אנחנו רוצים להאמין שאנחנו יכולים להשתנות, להרחיב את הזהות שלנו, ליצור עולמות חדשים, להשקיע בהם, לגלות על עצמנו התמודדויות חדשות. כשניכנס פנימה אל תוך עצמנו, אל תוך ליבנו ונבין מה היה מספק אותנו, אנחנו נרגיש לפתע את החיות בכל עצמותינו. ואם אנחנו לא בטוחים מה הייעוד שלנו, שווה להתחיל לחקור את זה. הרי יש יותר בחיים האלו מאשר לקום לעבודה ולהרוויח משכורת.

העולם משתנה כל הזמן, אנחנו משתנים כל הזמן בעקבות חוויות העבר וציפייה מהעתיד, התאים בגוף שלנו משתנים בכל רגע, הרגע הזה עבר והוא כבר לא יחזור וגם לא זה שאחריו, אנחנו נולדים בכל רגע מחדש ולעולם לא נהיה בדיוק כפי שהיינו בעבר ולכן כשאנחנו נמשיך ליצור, נעשה זאת כל פעם ממקום אחר, יש לנו יכולת להביא לכל יום אור חדש, צבע שעדיין לא נראה. מה נוכל לעשות היום שלא העזנו אתמול, שיגרום למחר שלנו להיות טוב יותר?